Wstawiennictwo św. Agaty

św. Agata5 lutego, w liturgiczne wspomnienie św. Agaty ma miejsce obrzęd święcenia chleba i wody. Wiąże się to ściśle z osobą świętej męczennicy. Agata żyła w III w. w Katanii na Sycylii. Po przyjęciu chrztu, będąc już osobą dorosłą pragnęła poświęcić się Chrystusowi i żyć w stanie dziewiczym. Odznaczała się wyjątkową urodą, dlatego wielu ubiegało się o jej rękę, pośród nich sam namiestnik Sycylii. Odmowa ze strony Agaty była odczytana jako wzgarda co zrodziło w namiestniku Kwincjanie uczucie nienawiści i pragnienie zemsty. Kiedy za cesarza Decjusza wybuchły prześladowania chrześcijan, namiestnik Kwincjan aresztował Agatę. Prześladowca chciał zniesławić jej dziewictwo, dlatego oddał ją pod opiekę rozpustnej kobiecie. Skoro jednak nie przyniosło to pożądanego skutku, poddawano Agatę okrutnym torturom, m. in. odcięto jej piersi, po czym wrzucono ją na rozżarzone węgle. W tym czasie miasto nawiedziło trzęsienie ziemi, w którym zginęło wielu pogan. Namiestnik odczytał to jako znak od Boga. Agata zmarła 5 lutego 251 roku.

Rok po śmierci Agaty jej rodzinną ziemię dotknęła klęska. Wybuch wulkanu Etna zniszczył ogniem i lawą osiedla i pola, ale oszczędził Katanię zatrzymując się u bram miasta. Mieszkańcy cudowne ocalenie przypisali wstawiennictwu męczennicy. Tradycja podaje, że nawet poganie nawiedzali jej grób, aby prosić o opiekę i pomoc. Na pamiątkę tego wydarzenia powstał zwyczaj błogosławienia chleba jako znaku dobroci oraz wody jako pomocy chroniącej przed niebezpieczeństwem ognia.

Warto wspomnieć, że kiedy zbliżało się niebezpieczeństwo pożaru, poświęcone kawałki chleba wrzucano do ognia, by wiatr odwrócił jego kierunek. Karmiono nimi również zwierzęta, by uchronić je od zarazy. Wielką czcią otaczano obrazy św. Agaty. Kiedyś „gościły” one w każdym wiejskim domu. Święta Agata chroni od pożarów, powodzi i utonięć.Są liczne świadectwa, że i w naszych czasach św. Agata przychodzi nam z pomocą i rzeczywiście chroni od niebezpieczeństwa pożaru, gdy do Świętej zwracamy się w modlitwie i używamy poświęconego chleba i wody. Zdarza się, że matki dają chleb św. Agaty dzieciom, gdy te opuszczają dom rodzinny, wyruszając w długą podróż, by nie zabrakło im chleba na obczyźnie i by szczęśliwie powróciły do domu.

Ufając w orędownictwo świętych, w dniu wspomnienia św. Agaty przynieśmy do kościoła chleb i wodę, by przez obrzęd poświęcenia oddać siebie i swoje domy pod jej opiekę.

                                                                                                                          opr. Ks. Krzysztof Sibiga

Podziękowania i prośby na Nowennę ku czci św. Andrzeja Boboli

Aktualnie gościmy

Odwiedza nas 33 gości oraz 0 użytkowników.