Bierzmowanie

Za przygotowanie młodzieży do Sakramentu Bierzmowania odpowiada: ks. Mateusz Bajak
tel. 607-409-332 (proszę dzwonić lub pisać po godz. 20.00 tylko w sprawie bierzmowania; w sprawach innych proszę kontaktować się z ks. Proboszczem)

!!!WAŻNE INFORMACJE DLA KLAS PONADPODSTAWOWYCH!!!

Sakrament bierzmowania odbędzie się 13 listopada 2020 r. o godz. 17.00
(termin spotkań podamy w najbliższym czasie)

KATECHIZM BIERZMOWANYCH (plik PDF)
(Termin zaliczenia do 31.10.2020 r.)

INFORMACJE DLA KLAS VIII

Indeksy i deklaracje do odebrania w zakrystii

Obowiązki i zasady (plik PDF)

KATECHIZM BIERZMOWANYCH (plik PDF)
(Termin zaliczenia do 15.02.2021 r.)

Złożenie deklaracji w niedzielę 4 października 2020 r. na Mszy Św. o godz. 12.00 (kandydaci składają deklarację przed Mszą Św. na stoliku z tyłu kościoła). Będzie to Msza Św. dla młodzieży z błogosławieństwem kandydatów do bierzmowania.

Katecheza I
04.10.2020 r. o godz. 12.00 w kościele

Dorośli (oraz osoby, które ukończyły szkołę podstawową), którzy chcą przyjąć sakrament bierzmowania powinni odpowiednio wcześniej (wrzesień-październik) zgłosić się do kancelarii parafialnej.

1. Wskazania organizacyjne:

– Ze względów duszpasterskich do bierzmowania powinna przystępować młodzież z klas VIII szkoły podstawowej, która odznacza się dojrzałością intelektualną, emocjonalną i religijną adekwatnie do swojego wieku oraz możliwości.

– Uprzywilejowanym miejscem przygotowania bliższego i bezpośredniego do sakramentu bierzmowania jest parafia zamieszkania, a nie parafia, na terenie której znajduje się szkoła.

– Jeżeli kandydat do bierzmowania należy do innej parafii, a chciałby przyjąć sakrament ze swoją klasą, to rodzice muszą wystąpić do proboszcza swojej parafii o wydanie stosownej zgody (może być ustna).

– Rodzice kandydatów do bierzmowania, którzy przyjęli sakrament Chrztu Św. w innej parafii niż parafia pw. Św. A. Boboli i Św. A. Pustelnika, zobowiązani są przedłożyć do końca roku kalendarzowego świadectwo chrztu dziecka. Niedopełnienie tej ważnej formalności będzie podstawą do niedopuszczenia do bierzmowania.

Praktyki religijne dojrzałego chrześcijanina

Udział w nabożeństwach:

• Różaniec (październik)
  • Roraty (Adwent)
  • Droga Krzyżowa (Wielki Post)
  • Gorzkie Żale (Wielki Post)
  • Nabożeństwo majowe (maj)
  • Bierzmowanie jest sakramentem chrześcijańskiej dojrzałości, w którym Chrystus udziela nam swojego Ducha Świętego – Duch prawdy i miłości, Duch odpowiedzialności za rozwój Kościoła, Duch obecności Chrystusa w świecie.

Bierzmowanie podobnie jak chrzest wyciska w duszy chrześcijanina duchowe znamię, czyli niezatarty charakter. Dlatego ten sakrament można przyjąć tylko raz w życiu. Sakrament bierzmowania może i powinien przyjąć każdy ochrzczony. Aby godnie przyjąć sakrament, należy być w stanie łaski uświęcającej, odpowiednio przygotowanym i zdolnym do świadomego odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.

Istotnym obrzędem bierzmowania jest namaszczenie krzyżmem świętym czoła ochrzczonego wraz z włożeniem ręki przez szafarza (biskupa) i słowami: „PRZYJMIJ ZNAMIĘ DARU DUCHA ŚWIĘTEGO”. Zaniedbanie przyjęcia tego sakramentu jest wielką stratą, utratą rozwoju do pełni, jaką zamierzył dla nas Bóg. Świadkami bierzmowania z zasady powinni być rodzice chrzestni kandydata, a gdy jest to niemożliwe, wówczas inni wierzący, bierzmowani i praktykujący katolicy. W czasie obrzędów sakramentu świadek kładzie prawą dłoń na ramieniu kandydata na znak, że będzie go wspierał radą i czynem w życiu zgodnym z wyznawaną wiarą.

Prawo kościelne wymaga, aby świadek bierzmowania spełniał następujące warunki:

• był tej samej płci co kandydat,
  • miał ukończony 16 rok życia,
  • sam przyjął sakramenty wtajemniczenia (chrzest, Eucharystia, bierzmowanie),
  • prowadził życie zgodne z wiarą (uzyskał zaświadczenie ze swojej parafii i przystąpił do Spowiedzi Św.),
  • nie jest ojcem lub matką bierzmowanego.

Przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania odbywa się poprzez:

• systematyczne zgłębianie swojej wiary: codzienna modlitwa, coniedzielna Eucharystia, systematyczna spowiedź, czytanie prasy i książki katolickiej,
    gorliwy udział w lekcji religii,
  • udział we wszystkich parafialnych spotkaniach kandydatów do bierzmowania.

Dorośli, którzy chcą przyjąć sakrament bierzmowania powinni odpowiednio wcześniej (wrzesień-październik) zgłosić się do kancelarii parafialnej.