Bal Wszystkich Świętych w naszych szkołach

Aktualności

Bal Wszystkich Świętych… dlaczego właśnie bal, skoro współczesna tradycja utwierdza nas w przekonaniu, że 1 listopada należy do jednego z najsmutniejszych dni w roku? W tradycji Kościoła to jednak bardzo uroczysty i radosny dzień. Wspomina bowiem wszystkich świętych, także tych, których imion nie znamy. To także moment, który przypomina wszystkim wiernym o ich powołaniu do świętości.

Bal Wszystkich Świętych to coraz bardziej popularna w szkołach alternatywa dla Halloween oraz forma przypomnienia, że mamy w Polsce swoje własne powody do świętowania. Również w szkołach naszej parafii przed uroczystością Wszystkich Świętych odbyły się takie bale.

Każdy święty chodzi uśmiechnięty […] 28 października 2021 r. w Szkole Podstawowej w Słupczy i w Dwikozach można było spotkać wiele radosnych i uśmiechniętych twarzy. Po prostu było jak w niebie. Dzieci ubrały się w stroje nawiązujące do postaci świętych i błogosławionych. Mogliśmy spotkać Maryję i św. Józefa, św. Franciszka, św. Antoniego, św. Jana Pawła II, św. Andrzeja Bobolę i wielu innych świętych oraz zastępy chórów anielskich.

Na balu nie mogło zabraknąć dobrej zabawy. Dzieci wesoło bawiły się przy dźwiękach muzyki, tańczyły i śpiewały na chwałę Pana Boga. To „Niebiańskie Party” było dla nich inspiracją do poznania życiorysów świętych Kościoła Katolickiego oraz zachętą do naśladowania ich. Otrzymaliśmy list i tajemniczą skrzynkę z nieba, która pokazała nam, jak wyglądają nasze kroki do nieba. Odbył się także konkurs na najciekawszy strój świętej i świętego, a także nie zabrakło słodyczy dla ciała. Tego dnia korytarze szkół zapełniły się świętymi, którzy oprócz tego, że się świetnie bawili, zdobyli pewną wiedzę, a przykład wielu patronów może kiedyś skłoni ich do refleksji nad tym, jak stawać się świętymi, bo przecież “Taki duży, taki mały może świętym być…”.

Pamiętajmy, że każdy wierzący powołany jest do świętości.

Ilona Krzemińska