Nabożeństwo pierwszoczwartkowe

To jest Ciało Moje za życie świata (J 6,51) pod takim hasłem rozpoczął się w pierwszą niedzielę adwentu Kongres Eucharystyczny Diecezji Sandomierskiej, który potrwa do czerwca 2020. To wielkie wydarzenie, skłania nas byśmy starali się pełniej odkryć treść tego daru jaki Pan Jezus powierzył kościołowi w Najświętszej Eucharystii. Celem Kongresu jest min. ożywienie kultu Chrystusa Eucharystycznego oraz zwrócenie uwagi na znaczenie Eucharystii w życiu wspólnoty wierzących.

Aby umożliwić jak najlepsze przygotowanie wiernym przeżycie tego wydarzenia w naszej parafii będą się odbywały pierwszoczwartkowe nabożeństwa zaczynające się Adoracją Najświętszego Sakramentu, po której będzie odprawiana Msza Św. z homilią. Na przestrzeni najbliższych sześciu miesięcy w trwającym Kongresie w pogłębieniu kultu Najświętszego Sakramentu przygotuje nas ks. dr Michał Grochowina nasz Adwentowy Rekolekcjonista.

2 stycznia 2020 r. podczas pierwszego nabożeństwa ks. Michał wprowadził wiernych w atmosferę modlitewnej zadumy. Tego wieczoru przed Najświętszym Sakramentem każdy z nas stanął w pokorze przed Bogiem uznając, że jesteśmy wszyscy grzeszni i słabi, że tak często na miłość Jezusa odpowiadamy niewdzięcznością, zamkniętym sercem, że tak wiele w nas jest obojętności wobec drugiego człowieka oraz wobec Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Podkreślił też, że to właśnie za nas słabych i grzesznych Jezus oddał swoje życie i dlatego możemy do niego przychodzić uznając swoją słabość, bo Boża miłość jest za darmo.

Podczas adoracji księża posługiwali w Sakramencie Pokuty i Pojednania, była chwila ciszy na otworzenie swoich serc przed obecnym Jezusem, a czas refleksji był uwieńczony pieśniami uwielbienia. Po zakończonej adoracji rozpoczęła się Msza Św. podczas której ks. Michał Grochowina w wygłoszonej homilii wyjaśniał nam oczywiście w sposób obrazowy oraz z licznymi przykładami cud Eucharystii. Uświadomił nas jak ważna jest każda część Mszy Św. i jak ważny jest sposób w jaki korzystamy z Eucharystii. Próba zrozumienia, że kawałek chleba jest ciałem Chrystusa nie jest łatwe – mówił ks. Michał, ten fakt sprawia w osłupienie nie jedno dziecko, ale i niejednego dorosłego.

Pytania, na które sami musieliśmy znaleźć odpowiedź, pokazały nam jak wielu z nas zapomniało lub nie wie jak piękna może być Eucharystia.

Czy ktoś z nas zastanawiał się, że najlepszym i najpiękniejszym prezentem dla rodzica, dziadków lub dziecka jest ofiarowanie Mszy św. w jego intencji i przyjęcie komunii świętej?

Pieśń śpiewana na wejście przez wszystkich wiernych ma niesamowite znaczenie. Czy o tym wiedzieliśmy?

Czy uczestnicząc w Eucharystii wiemy, że jesteśmy błogosławieni, czyli szczęśliwi?

Dziękujemy ks. Michałowi za słowa skierowane do nas, które pomogły stanąć nam w prawdzie, uznać nasze słabości, po to by jeszcze z większą mocą doświadczyć miłości Jezusa i otworzyć dla niego drzwi naszych serc i z pełną świadomością móc przeżywać i uczestniczyć w Eucharystii.

Ubogaceni każdym słowem czekamy na kolejne spotkania…, a wszystkich parafian zapraszamy do uczestnictwa w nabożeństwach w pierwsze czwartki miesiąca.

Ilona Krzemińska