Parafialne kolędowanie

„Są dwie rodziny: Rodzina Święta z Panem Jezusem, Matką Boską i świętym Józefem i nasza rodzina z mamusią, tatusiem, babcią. Te rodziny mogą się odwiedzać. Kiedy przychodzimy do kościoła, spotykamy się z Jezusem, Maryją i świętym Józefem. Oni też nas odwiedzają, tylko my ich nie widzimy. Przychodzi Pan Jezus z choinkami, Maryja z białymi rączkami, z gwiazdą łzami na święta umytą – przychodzą z najświętszą wizytą.”

/ ks. Jan Twardowski/

W niedziele Świętej Rodziny, w naszej parafii, po Mszy Św. o godzinie 16, spotkali się dzieci, rodzice i dziadkowie, aby śpiewem kolęd uczcić Świętą Rodzinę. Kolędowaniu nadawały rytm panie ze Scholii Liturgicznej przy akompaniamencie akordeonu – p. Dawid i gitar: p. Hubert i Ola. Piosenki odtwarzano na nutę chóralną, góralską i tą zwykłą tradycyjną. Teksty świątecznych rozważań przygotowały i deklamowały Kamila i Ilona. Zgromadzeni w kościele, włączając się w śpiew (na ławkach rozłożono śpiewniki), mieli okazję modlitewnie spędzić ten świąteczny czas.

Śpiewanie kolęd i pastorałek to nasz piękny staropolski zwyczaj. Powinniśmy go podtrzymywać nie tylko w świątyniach, ale i naszych domach. Rodzinne rozmowy, wspólne śpiewy jednoczą najbliższych na wzór Świętej Rodziny.

Jadwiga Sekulska