Bł. Druhu Wicku, módl się za nami!

Aktualności

23 lutego we wspomnienie liturgiczne bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego – patrona polskich harcerzy, w kościele w Dwikozach miała miejsce Msza Św. z udziałem harcerzy z 8DH „Watra” z Gór Wysokich oraz naszej 28DH “Zawisza Czarny”. To jednocześnie 76. rocznica śmierci błogosławionego. Oddał swoje życie w służbie Bogu i bliźnim. Nawet najgorsze zło, którego doświadczał w obozie nie pozbawiły Go radości, płynącej od Boga, i chęci pomocy innym.

Modliliśmy się wspólnie o ustanie epidemii i powrót do normalności, a także za wszystkich harcerzy oraz skautów z całego świata, którzy służą Bogu, Ojczyźnie i drugiemu człowiekowi, aby z gorliwością pracowali dla dobra wspólnego.

Błogosławiony Druhu Wicku, módl się za nami!

Bł. ks. phm. Wincenty Frelichowski (ur. 22 stycznia 1913 w Chełmży, zm. 23 lutego 1945 w Dachau), męczennik II wojny światowej, więziony kolejno w Zivilgefangenenlager Neufahrwasser, Stutthof, Grenzdorf, Sachsenhausen, Dachau. Ten ostatni obóz był głównym skupiskiem duchowieństwa z całej Europy, szczególnie z Polski. Pomimo ekstremalnych warunków pełnił nadal posługę kapłańską. Organizował wspólne modlitwy, spowiadał, sprawował potajemnie msze i rozdzielał komunię.

Podczas udzielania tej dobrowolnej pomocy chorym współwięźniom sam zaraził się tyfusem plamistym, który w połączeniu z zapaleniem płuc doprowadził w dniu 23 lutego 1945 do jego śmierci. Władze obozowe, łamiąc obowiązującą praktykę, zgodziły się przed kremacją na wystawienie zwłok ks. S. W. Frelichowskiego na widok publiczny, w wyłożonej białym prześcieradłem i udekorowanej kwiatami trumnie. Współwięźniowie byli przekonani od samego początku o jego świętości. Zanim spalono ciało Stanisław Bieńka – studiujący przed wojną medycynę, zdjął z twarzy pośmiertną maskę, w której też zagipsował jeden z palców prawej ręki. Drugi palec, zagipsowany tak, by przypominał jedynie kawałek kredy, zachował ks. Bernard Czapliński. Ks. Dobromir Ziarniak z diecezji gnieźnieńskiej zachował i przywiózł do Polski kostkę z jego palca.

Proces beatyfikacyjny rozpoczęty został w Pelplinie w 1964, a zakończony na etapie diecezjalnym w Toruniu 18 lutego 1995. 7 czerwca 1999 podczas nabożeństwa odprawionego na toruńskim lotnisku Jan Paweł II dokonał beatyfikacji ks. Frelichowskiego.

“Zwracam się także do całej rodziny polskich harcerzy, z którą nowy błogosławiony był głęboko związany. Niech stanie się dla Was patronem, nauczycielem szlachetności i orędownikiem pokoju i pojednania”- powiedział Jan Paweł II w Homilii wygłoszonej podczas uroczystości beatyfikacyjnych 7 czerwca 1999.