Czcimy Patrona naszych Strażaków…

Aktualności

Czwartego maja w liturgii Kościoła czcimy św. Floriana, żołnierza i męczennika, który rozpoznawany jest w całej Polsce głównie jako patron podczas klęsk pożaru, powodzi i sztormów oraz patron strażaków. Ma to swoje źródło w XVI w., kiedy pożar strawił tę część Krakowa, w której znajduje się dzielnica Kleparz. Ocalała jedynie wystawiona na Kleparzu okazała świątynia, właśnie z relikwiami św. Floriana. W ikonografii św. Florian przedstawiany jest jako gaszący pożar oficer rzymski z naczyniem. Czasami jako książę. Bywa, że w ręku trzyma chorągiew. Jego atrybutami są: kamień młyński u szyi, kolczuga, krzyż, czerwony i biały krzyż, miecz, palma męczeńska, płonący dom, orzeł, tarcza, zbroja.

Dzisiejsze wspomnienie św. Floriana jest dla nas okazją, aby podziękować naszym Strażakom i druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej z Dwikóz, Słupczy i Szczytnik. Dziękujemy za Waszą odwagę, poświęcenie i powołanie. Niech św. Patron nieustannie czuwa nad Wami i Waszymi Rodzinami, niech zawsze przypomina Wam, że każdą akcje pożarniczą trzeba poprzez modlitwę oddać Panu Bogu.