Tym pięknym zwyczajem podziękowaliśmy za Boże błogosławieństwo
i opiekę nad naszymi miejscowościami i urodzajem naszych ziem.
Dziękujemy mieszkańcom Dwikóz i Rzeczycy
za wieńce dożynkowe oraz mieszkańcom Sczytnik i Bożydaru
za kosze warzywno-owocowe.
Z uwagi na pandemię koronawirusa nie odbyły się zaplanowane na początku roku uroczystości Gminnego Święta Plonów w Dwikozach. W dniu 15 sierpnia br. odbyła się jedynie uroczysta Msza św dziękczynna w intencji rolników, sadowników, warzywników oraz wszystkich, którzy pracują i produkują na rzecz rolnictwa zamówiona przez Samorząd Gminy Dwikozy. Udział w niej wzięli rolnicy, producenci, mieszkańcy gminy, władze gminy w osobach: Przewodniczącej Rady Gminy Marii Łukasiewicz wraz z radnymi, Wójta Gminy Dwikozy Marka Łukaszka wraz z pracownikami Urzędu Gminy, przedstawiciele kół gospodyń wiejskich oraz organizacji społecznych.
Aby podkreślić wyjątkowy charakter tej uroczystości KGW „Ziemia Dwikoska” i KGW „Kukułki” z Rzeczycy Mokrej przygotowały wieńce dożynkowe, a KGW w Bożydarze i Szczytnikach kosze z owocami i warzywami oraz chleby, które zostały poświęcone podczas Mszy przez Ks. Mgr lic. Artura Barańskiego – Proboszcza Parafii w Dwikozach. W homilii Ks. Proboszcz nawiązał do tradycji dożynkowych. Dożynki to jedno z najpiękniejszych świąt polskich rolników obchodzone najczęściej w dniu Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny oraz w dniu Matki Boskiej Zielnej, od wielu pokoleń, a wieńczące prace polowe. Żniwa zawsze zaczynały się z imieniem bożym, święcono sierpy i kosy, żegnano pola znakiem krzyża i składano na krzyż pierwsze ścięte kłosy. Żniwa były czasem wytężonej pracy i największej troski o plony, miały swój rytm, porządek i uświęcone tradycją zwyczaje. Kończono je również z imieniem bożym, gdzie w kościołach święcono chleby i wieńce dożynkowe, które były zwieńczeniem całorocznej pracy na roli.
Chociaż wieś i rolnictwo zmieniło swój charakter na polskiej wsi przetrwał zwyczaj dożynkowy. W dzisiejszych czasach dożynki należy traktować jako święto plonów, a więc wszystkich darów ziemi, nawet tych jak owoców i warzyw, które jeszcze nie zostały zebrane. Ze względu na pandemię i ograniczenia nie odbyły się żadne imprezy towarzyszące jedynie wspólną modlitwą podziękowano za tegoroczny plon.
W dniu 15 sierpnia przypada również Święto Wojska Polskiego na pamiątkę Bitwy Warszawskiej 1920 r. Podczas Mszy modlono się również za poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej, która dała wielkie zwycięstwo i zatrzymała pochód bolszewicki na zachód Europy.
Źródło tekstu: https://www.dwikozy.gmina.pl/uroczysta-msza-sw-dziekczynna-w-intencji-rolnikow-i-sadownikow-z-terenu-gminy-dwikozy/