Inauguracja roku harcerskiego

Aktualności

Prawie 400 harcerzy i zuchów z drużyn harcerskich i wędrowniczych naszej diecezji uczestniczyło w diecezjalnym rozpoczęciu roku harcerskiego (w tym 35 z  parafii Dwikozy).

Tegoroczny “Start harcerski” rozpoczął się uroczystym apelem. Następnie wszyscy udali się do kościoła parafialnego w Momotach na Mszę św. Modlitwie w intencji zuchów, harcerzy i instruktorów przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz z udziałem ks. phm. Dariusza Sidora, diecezjalnego duszpasterza harcerzy, i księży opiekunów.

Biskup ordynariusz nawiązał w kazaniu do patrona dnia – św. Wacława, którego męczeństwo było ukoronowaniem życia oddanego Bogu i umacnianiu chrześcijaństwa w Czechach. Kaznodzieja porównał każdego człowieka do budowli wznoszonej latami z poświęceniem i wytrwałością, przy pomocy Boga oraz innych ludzi.

– Nie poprzestawajcie na emocjach i robieniu wszystkiego najmniejszym kosztem. To byłoby bardzo małe wobec wielkości powołania, jakie otrzymaliśmy od Boga i na pewno nie przyniesie wam prawdziwej radości. Jesteście naprawdę “mega” i trzeba to pokazać. Patrzcie, żeby zobaczyć, myślcie, bądźcie wnikliwi, żeby zrozumieć, mierzcie wysoko i nigdy nie zatrzymujcie się w połowie drogi. Tylko ten, kto wytrwa do końca, kto dobiegnie do mety (choćby nawet ostatni), otrzyma nagrodę – powiedział biskup.

Po Eucharystii harcerze i druhowie udali się na Porytowe Wzgórze, gdzie wzięli udział w grze terenowej.

W diecezjalnym “Starcie harcerskim” wzięło udział prawie 400 zuchów i harcerzy. Do Momot i na Porytowe Wzgórze przybyli harcerze z: Sandomierza, Chobrzan, Woli Rzeczyckiej, Dwikóz, Gorzyc, Tarnowskiej Woli, Pysznicy, Samborca, Jastkowic, Antoniowa, Zaklikowa, Gościeradowa, Annopola i Niska.

Ks. Grzegorz Słodkowski