Na dziękczynnych dożynkach w Częstochowie

Aktualności

Zwyczajem od wielu lat stały się liczące wielu uczestników pielgrzymki do miejsc kultu religijnego, zwłaszcza do sanktuariów maryjnych, a w tym do sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie. Pierwszego dnia Jasnogórskich Dożynek, czyli w sobotę 31 sierpnia 2019 r. w bazylice jasnogórskiej odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” zatytułowany „Z Moniuszką po polskich ziemiach”. Po nim rozpoczęła się msza św. rozpoczynająca pielgrzymkę rolników, w której przedstawicieli naszej parafii czynnie uczestniczyli reprezentując diecezję sandomierską. Główne uroczystości na Jasnej Górze odbyły się w niedzielę 1 września o godz. 11.00. Sumie z błogosławieństwem wieńców żniwnych przewodniczył ordynariusz wrocławski bp Wiesław Mering. Po mszy św. starostowie tegorocznych dożynek tradycyjnie przekazali bochenki chleba na ręce osób duchownych i przedstawicieli rządu i parlamentu. Na jasnogórskie błonia z całej Polski przybyło ok. 30 tys. mieszkańców wsi i ich rodzin. Spotykając się co roku na Jasnej Górze tłumy pielgrzymów i delegacje rolnicze z całej Polski, w tradycyjnych strojach z darami z płodów ziemi, z wieńcami i chlebami upieczonymi z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów przypominają Polakom o “odświętnym geście wdzięczności” – za solidarność, za plony, za Bożą Opatrzność i niepodległą Ojczyznę.

Ilona Krzemińska