Obchody Odzyskania Niepodległości

Aktualności

W dniu 11 listopada 2021 r. w Dwikozach świętowano 103 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła Msza Św. w intencji Ojczyzny sprawowana przez Ks. Proboszcza Artura Barańskiego oraz Ks. Michała Grochowinę – Oficjała Sądu Biskupiego w Sandomierzu, który wygłosił okolicznościową homilię. W liturgii udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, nasi harcerze, delegacje Szkół Podstawowych z terenu Gminy Dwikozy oraz licznie przybyli mieszkańcy parafii i gminy.

Kolejnym punktem obchodów Święta Niepodległości był uroczysty przemarsz delegacji, pocztów sztandarowych w asyście Orkiestry Polowej Związku Strzeleckiego „Strzelec” z Chocimowa oraz Pododdziału 102 Batalionu Lekkiej Piechoty w Sandomierzu pod Pomnik Powstańców z 1863 roku w Dwikozach, gdzie wspólnie odśpiewano Hymn Państwowy, zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów, zapalone znicze oraz odmówiono modlitwę w intencji poległych za wolność ojczyzny.

Przemarsz uświetniła inscenizacja przejazdu Marszałka Józefa Piłsudskiego, w którego rolę wcielił się mieszkaniec Bożydaru Pan Karol Duda oraz parada motocyklowa Klubu Motocyklowego „MOTO SANDOMIERZ”.

Tegoroczne uroczystości Święta Niepodległości były połączone z I Dwikoskim Marszem Nordic Walking dla Niepodległej, w którym wzięło udział około 90 uczestników, w tym przedstawiciele harcerzy.

Obchody Święta Niepodległości zakończyła Biesiada Żołnierska na placu Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Dwikozach połączona z wystawą umundurowania i broni oraz koncertem pieśni patriotycznych.