Betlejemskie Światło Pokoju w Sandomierzu

Delegacja naszych harcerzy z ks. Mateuszem wzięła udział w przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju w Sandomierzu. Zapraszamy na parafialne przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju w czwartek na Mszy Św. o godz. 17.00. Kto będzie chciał zabrać Światło do domu, proszony jest o przyniesienie swojego lampionu.

W kościele seminaryjnym pw. św. Michała Archanioła w Sandomierzu harcerze z miejscowego Hufca ZHP przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju bp Krzysztofowi Nitkiewiczowi. Otrzymali je jednocześnie uczestniczący w uroczystości pan Marcin Marzec, Burmistrz Miasta oraz Starosta Sandomierski pan Marcin Piwnik.

W tym roku hasło, które towarzyszy przekazywaniu Światełka Betlejemskiego brzmi: „Światło nadziei”.

– Zwykle reprezentacja Hufca ZHP Sandomierz odbierała Ogień z Betlejem w Zakopanem podczas uroczystego przekazania go przez skautów słowackich. Od dwóch lat, ze względu na obostrzenia, Betlejemskie Światło Pokoju odbieramy z Kielc. W tym roku ten przywilej miała reprezentacja 8 Drużyny Harcerskiej „Watra”, która działa przy szkole w Górach Wysokich – mówiła podharcmistrz Renata Lachowicz, członkini komendy Hufca ZHP Sandomierz.

Sandomierskie spotkanie harcerzy i zuchów oraz przybyłych gości rozpoczęło uroczyste wprowadzenie Betlejemskiego Światełka Pokoju do kościoła, gdzie wspólnie modlono się o dar pokoju oraz w intencji druhów i druhen z terenu diecezji. Mszy św. przewodniczył bp Nitkiewicz z udziałem ks. Rafała Kułagi, rektora seminarium, ks. phm. Dariusza Sidora, diecezjalnego duszpasterza harcerzy oraz ks. Mateusza Bajaka, harcerskiego kapelana.

Bp Nitkiewicz podkreślił w homilii, że Światełko Betlejemskie mówi o narodzinach Pana Jezusa, a przekazywanie go sobie stanowi okazję do spotkania i budowania wzajemnych relacji.

Jesteśmy od siebie zależni i coraz bardziej sobie potrzebni. Świadomość tego powinna ożywiać naszą wyobraźnię, rozpalać kreatywność i mobilizować do działania. Nie chodzi jednak o akcje na pokaz, żeby się wykazać albo zdobyć poklask. Mamy żyć dla siebie nawzajem, tak jak Pan Jezus, który narodził się dla nas w Betlejem. Niech przypomina o tym to światełko, dając światu nową nadzieję – powiedział biskup.

Na zakończenie Mszy św. Ordynariusz Sandomierski poświęcił opłatki, natomiast druhna podharcmistrz Renata Lachowicz podziękowała za wspólną modlitwę i złożyła wszystkim świąteczne życzenia.

Harcerze zabrali opłatki do swoich drużyn, aby podzielić się nim podczas harcerskich wigilii. Następnie druhowie i zuchy z drużyn z terenu diecezji oraz mieszkańcy miasta odbierali z rąk harcerzy Ogień z Betlejem, aby zanieść je w swoje środowiska i do swoich rodzin wraz z przesłaniem pokoju, jakie niesie narodzenie Bożego Syna.

W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski już po raz trzydziesty pierwszy. W sandomierskim spotkaniu wzięli udział harcerze i zuchy z Annopola, Gościeradowa, Dwikóz, Liśnika Dużego, Gór Wysokich oraz Sandomierza.

Źródło: https://diecezjasandomierska.pl/swiatlo-nadziei/