Boże Ciało 2021

Aktualności

Kościół obchodzi dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Popularnie uroczystość ta nazywana jest „Bożym Ciałem”.

Po raz pierwszy obchodzona była w 1247 roku w belgijskim Liege (czyt. lież). Duży wpływ na powstanie uroczystości nazywanej świętem Bożego Ciała miały widzenia przełożonej klasztoru z Mont Cornillon (czyt. mą korniją) koło Liege, Julianny de Retine (czyt. de retę), z których miała wynikać potrzeba ustanowienia specjalnego święta ku czci Eucharystii.

Bardzo szybko w uroczystość Bożego Ciała zaczęto organizować procesje eucharystyczne z wystawionym Najświętszym Sakramentem. Pierwsza wzmianka o tego typu procesji pochodzi z Kolonii z roku 1277. Od wieku XIV spotykamy się z nią w Niemczech, Anglii, Francji, Hiszpanii i w Mediolanie. Od wieku XV-go przyjął się w Niemczech zwyczaj procesji do czterech ołtarzy.

Po raz pierwszy z procesją Bożego Ciała na terenie Polski spotykamy się już w XIV-ym wieku w Płocku i we Wrocławiu.