Obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Gminie Dwikozy rozpoczęto od uroczystej Mszy Świętej w parafialnym kościele. Uczestniczyły w Niej władze Gminy, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych, poczty sztandarowe szkół podstawowych z terenu gminy z delegacjami nauczycieli i uczniów, harcerze oraz wszyscy ci, którzy we wspólnej modlitwie chcieli podziękować Bogu za wolną i niepodległą Ojczyznę. Wymowę uroczystej Sumy podkreślały religijno-patriotyczne pieśni pięknie zaśpiewane przez parafialny chór kościelny.
Po ceremonii kościelnej uczestnicy uformowali pochód, który eskortowany przez wozy strażackie, policyjne oraz miejscowych motocyklistów ruszył tradycyjnie pod Pomnik Powstańców. Tempo całemu marszowi nadawała orkiestra dęta, przygrywająca patriotyczne pieśni wojskowe. Uczestnikom marszu towarzyszył jadący bryczką sam marszałek Piłsudski. Pod pomnikiem poczty i delegacje oddały cześć poległym, złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze. Przy akompaniamencie orkiestry odśpiewano także nasz hymn narodowy. Modlitwie za pomordowanych Powstańców przewodniczył proboszcz parafii, ksiądz Stanisław Czachor, a krótką przemowę okolicznościową wygłosił wójt Gminy Dwikozy, pan Marek Łukaszek.
Na koniec dokonano rozformowania pocztów sztandarowych, aby następnie udać się do budynku Szkoły Podstawowej w Dwikozach i dalej uczestniczyć w obchodach niepodległościowego święta.
Uczniowie szkoły podstawowej zaprezentowali zebranym montaż słowno – muzyczny, pokazujący trud narodu polskiego w walce o niepodległość oraz wielką radość Polaków w chwili jej odzyskania. Przedstawienie łączyło w sobie wiele symboli narodowych – postacie i wydarzenia historyczne, pieśni patriotyczne, taniec z wykorzystaniem barw narodowych.
Po występie uczniów zaprezentowała się orkiestra dęta Brygad Strzeleckich, która z niezwykłą siłą i werwą przypomniała zebranym wojskowe pieśni patriotyczne. Do wspólnego śpiewania zaprosił także występujący po niej solista, pan Wojciech Woźniak, który wykonał kilka znanych utworów patriotycznych.
Smaku całej imprezie dodała serwowana w czasie występów pyszna grochówka, nieodłączny element wojskowej tradycji.
Hubert Bujczenko