Misjonarz z Afryki

Aktualności

21 sierpnia 2022r. nasza wspólnota parafialna gościła wspaniałego misjonarza z Afryki – ks. Mateusza Kusztyba, posługującego w Misji Katolickiej Tlhatlogong (Wniebowstąpienia Pańskiego) w miejscowości Selebi-Phikwe w Botswanie. Na każdej mszy świętej, podczas wygłaszanych z żarliwością homilii mogliśmy usłyszeć o wyzwaniach i troskach nękających młodą, rodzącą się dopiero wspólnotę z Pustyni Kalahari.       

Z opowieści misjonarza dowiedzieliśmy się, że katolicy stanowią w Botswanie mniej niż pół procenta wszystkich mieszkańców kraju, a w całym państwie jest ich mniej niż w jednym przeciętnym polskim mieście. Brak wody, wysoka zachorowalność na HIV, relacje rodzinne i społeczne znacznie odbiegające od znanych nam norm i standardów, a także praktyki magiczne, to tylko niektóre z naświetlonych przez naszego gościa bolączek misji. Codzienne problemy i potrzeby są ogromne, właściwie nie sposób wszystkim zaradzić, ale kształcąc młode pokolenie Botswańczyków można żyć nadzieją, iż ten wysiłek przyniesie w przyszłości dobre owoce.

Mozolna praca u podstaw bez wątpienia wymaga niezłomnego charakteru, mocnej wiary i niespożytych wręcz pokładów energii, których póki co księdzu Mateuszowi nie brakuje. Dziękujemy Bogu za to piękne, ubogacające spotkanie i podnoszące na duchu świadectwo.

Polecajmy dobremu Stwórcy w modlitwie zarówno naszego gościa, jak wszystkich oddanych misjonarzy niosących pomoc i Dobrą Nowinę braciom z najdalszych zakątków naszego globu.

 

                                                                            Elżbieta Ptak