Wraz z przypadającą w tym roku 7 czerwca Niedzielą Trójcy Świętej kończy się okres przyjęcia Komunii św. Wielkanocnej. Katechizm Kościoła Katolickiego nakazuje, by wierni przynajmniej raz w roku spowiadali się, a w czasie wielkanocnym przyjęli Komunię św. Warto więc nie przespać ostatnich dni na pojednanie się z Bogiem i przyjęcie Ciała Chrystusa.
Kościół wskazuje, że chociaż obowiązek corocznej spowiedzi św. nie jest związany z żadnym okresem liturgicznym, to nieprzyjęcie Komunii św. w czasie wielkanocnym jest grzechem ciężkim. Dlatego przyjęło się, że spowiadamy się przed Wielkanocą, by święta Wielkiej Nocy przeżyć w stanie łaski uświęcającej i móc przystąpić do Komunii św.
Okres Wielkanocy to czas od Wigilii Paschalnej Zmartwychwstania Pańskiego do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Konferencja Episkopatu Polski ustaliła jednak w 1985 roku, że okres, w którym obowiązuje czas przyjęcia Komunii św. Wielkanocnej będzie trwał do Niedzieli Trójcy Świętej, w więc jeszcze przez tydzień dłużej. Warto więc – szczególnie gdy chodzimy do spowiedzi rzadko – skorzystać z możliwości uniknięcia popełnienia grzechu ciężkiego i rzutem na taśmę w tych dniach pojednać się sakramentalnie z Bogiem oraz przystąpić do Komunii św.
Papież Franciszka powiedział, że czas pandemii jest wyjątkową szansą na gruntowne przemyślenie swojego życia i osobiste nawrócenie.
Być może Bóg dał nam ten czas, żebyśmy się opamiętali. Ale każdą – nawet największą szansę – można zmarnować. Tu nic nie działa na zasadzie automatu. Świat po pandemii wcale nie musi być lepszy. Wręcz przeciwnie, może stać się nawet gorszy. Podobnie jest z każdym z nas. Po pandemii wcale nie musimy być lepsi. To, jacy będziemy zależy od naszego osobistego nawrócenia. To już ostatni dzwonek. Przejmiemy się nim?
Zachęcamy, by możliwość ponownego przychodzenia do kościoła wykorzystać właśnie na przystępowanie do sakramentu pokuty i pojednania oraz do jeszcze wielkanocnej Komunii św.
++++++++++++
Ze względu na trwającą wciąż epidemię koronawirusa wiele osób może jednak nadal nie zdecydować się na wyjście z domu i sposobność spowiedzi. Tym wszystkim Kościół przypomniana, że “w takim przypadku wierny jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej”.