Światło, które daje moc…

Aktualności

W dniach 13-15 grudnia 2019 r. 40-osobowa grupa harcerzy z drużyny Zawisza Czarny w Dwikozach wzięła udział w Betlejemskim Świetle Pokoju.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje BŚP w Polsce od 1991r. Nasz kraj jest jednym z ogniw sztafety, która wyrusza z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, niosąc światu Światło .
Również w tym roku nie zabrakło nas w Zakopanem. Był to wyjątkowy czas, w którym wspólne wędrowanie przeplatało się z modlitwą. Czas poświęcony na integrację środowiska harcerskiego, któremu towarzyszyła radość z oczekiwania na przyjęcie Światła.

W sobotę wyruszyliśmy razem z przewodnikiem na szlak. Padający śnieg dodawał uroku naszej wędrówce na Rusinową Polanę. Tatry odsłoniły przed nami swoje oblicze, urzekając swym pięknem. Wspólne spotkanie z harcerzami ze Stalowej Woli zakończone zostało bitwą na śnieżki. Walczyliśmy dzielnie, śmiało można powiedzieć, że obie drużyny zwyciężyły. Kolejnym etapem naszej wędrówki były Wiktorówki, gdzie rozgrzaliśmy się przy kubku gorącej herbaty przygotowanej przez braci Dominikanów. Następnie w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr wzięliśmy udział w mszy świętej, którą odprawił nasz kapelan ks. Mateusz Bajak. Podczas dalszej wędrówki, podziwiając uroki Tatr, czerpaliśmy wiedzę przekazywaną nam przez przewodnika. Dla wielu osób była to pierwsza wyprawa szlakiem Tatrzańskiego Parku Narodowego. Kolejnym etapem sobotniej wędrówki było Zakopane. Najpierw krótki pobyt na Krupówkach, a następnie czuwanie modlitewne w Sanktuarium na Krzeptówkach. Wieczorem wróciliśmy do pensjonatu.

Niedziela była kolejnym, intensywnym dniem, wymagającym od harcerzy zdyscyplinowania i dobrej organizacji. Również tym razem nasze wspaniałe druhny i druhowie nie zawiedli. Już przed godziną 8 rano byliśmy ponownie w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, gdzie odbyła się msza święta, podczas której słowaccy skauci przekazali polskim harcerzom Światło. Jak podkreślał podczas homilii ks. biskup Damian Muskus: „Siła tego maleńkiego płomienia tkwi także w tym, że jest dzielony. Odpalamy świecę od świecy, dzięki czemu świat staje się jaśniejszy”, piękniejsze staje się również nasze życie, dlatego bardzo ważne jest przywiązywanie wagi do małych czynów dobra, które zmieniają nas samych i otaczających nas ludzi. Umocnieni modlitwą, pełni nadziei i wiary, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Sandomierza, by w kościele pw. św. Michała Archanioła przekazać Betlejemskie Światło Pokoju ks. biskupowi Krzysztofowi Nitkiewiczowi oraz przedstawicielom władz samorządowych. Po uroczystym przekazaniu Światła, wspólnie modliliśmy się podczas mszy świętej sprawowanej pod przewodnictwem ks. biskupa. „Betlejemskie Światło Pokoju, które przywieźliście dzisiaj do Sandomierza symbolizuje Chrystusa i jego zbawczą misję. Niech stanie się dla was i dla innych znakiem nadziei. Niech zrodzą się dzięki niemu konkretne pomysły i czyny. Kiedy bowiem podążamy za Chrystusem – Synem Bożym i doskonałym człowiekiem, każdy z nas staje się pełniej człowiekiem” – głosił w homilii ks. biskup. Po zakończonej mszy świętej, Mikołaje obdarowali harcerzy drobnymi upominkami.

Gratulujemy naszym harcerzom wytrwałości. To właśnie młodzi są światełkiem, które motywuje nas dorosłych do działania. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. Przywożąc Światło do naszej parafii pragniemy zanieść je do instytucji, szkół i mieszkańców. Życzymy , by rozświetlało Ono ścieżki życia każdego człowieka, ogrzewało serca i dłonie tak, by stawały się otwarte na innych i dało wszystkim pokój i nadzieję. Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia!

Katarzyna Pardak