Dni Krzyżowe

Pojawiły się one w V wieku we Francji, gdzie wskutek klęsk, które nawiedziły diecezję wienneńską, jej biskup św. Mamert zarządził uroczyste procesje błagalne przez trzy dni poprzedzające Wniebowstąpienie Pańskie. W VI wieku zwyczaj ten przyjął się w całej Francji. W roku 816 papież Leon III wprowadził te procesje w Rzymie i wkrótce przyjęły się one w całym Kościele. W naszej Dwikoskiej świątyni ten piękny zwyczaj został podtrzymany, gdy w poniedziałek, wtorek i środę przed Wniebowstąpieniem Pańskim odbywały się błagalne procesje ze śpiewem litanii do Matki Bożej, następnie modlitwy dla uproszenia dobrych urodzajów, ochrony przed kataklizmami i wojną. Wspólną modlitwę kierowaliśmy za wstawiennictwem Matki Bożej i św. Andrzeja Boboli do Boga podnosząc wzrok skierowany na nasz Krzyż misyjny, który wyraża oddanie parafii pod opiekę Boga i w nim pokłada całą nadzieję. Wracają zaś procesyjnie, by uczestniczyć we Mszy Świętej wspólnie pełni wiary powierzaliśmy nasze sprawy przez doniosły śpiew Suplikacji.