Oznaczyli groby na cmentarzu

Inspirowana pomysłem Kieleckich Patriotów 28. Drużyna Harcerska „Zawisza Czarny” Dwikozy znaczyła groby walczących w obronie naszej Ojczyzny i tych, co zginęli tragicznie służąc dla Ojczyzny biało — czerwonymi wstążkami. W ten sposób młodzi ludzie wyróżnili lokalnych bohaterów pochowanych na cmentarzu parafialnym w Dwikozach.

Młodzieży towarzyszył ksiądz kapelan Mateusz Bajak, Alicja Wiśniowska, Elżbieta Antończyk, Katarzyna Pardak i Tomasz Kwiatkowski.

– W sumie oznaczyliśmy kilkanaście nagrobków – powiedziała Alicja Wiśniowska. – Była to pierwsza tego typu akcja na naszym cmentarzu. Nie udało nam się odnaleźć wszystkich grobów, w których spoczywają lokalni bohaterowie, dlatego ksiądz poprosił w kościele, aby osoby, których bliscy spoczywają na cmentarzu w Dwikozach, a zginęli tragicznie służąc Ojczyźnie zgłosili ten fakt.

Wydarzenie zorganizowano z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa. Do nagrobków przyczepiono biało — czerwone wstążeczki. Podobnie udekorowano znicze.

Organizatorzy wydarzenia zapowiedzieli, że akcja będzie kontynuowana. Ochotnicy pójdą do lasu górskiego w Słupczy, gdzie stoją dwie mogiły, w których pochowano poległych. Teren zostanie uprzątnięty, a na pomnikach młodzież także zawiesi biało czerwone wstążeczki.

Źródło artykułu: https://echodnia.eu/swietokrzyskie/harcerze-z-dwikoz-oznaczyli-wstazeczkami-na-cmentarzu-groby-walczacych-w-obronie-ojczyzny-piekny-gest-zobaczcie-zdjecia/ar/c1-16330957

Zdjęcia: Arch. Parafii