Pielgrzymka na Jasną Górę i Leśniowa

Aktualności

Każda pielgrzymka to okazja do zgłębienia swojej wiary, oddania się modlitwie i odnalezienia wewnętrznego spokoju duchowego. 9 października 2021 r. mieliśmy okazję po raz kolejny uczestniczyć w pielgrzymce parafialnej, której celem tym razem były dwa sanktuaria maryjne: w Częstochowie i Żarkach.

Jasna Góra to, niezmiennie od stuleci, najważniejsze miejsce kultu Maryi w Polsce. Niezliczone rzesze pątników przybywają z ufnością do tego zakątka na ziemi, gdzie króluje oblicze naszej Matki, orędowniczki i opiekunki polskiego narodu. Właśnie w tym szczególnym miejscu mieliśmy okazję uczestniczyć w uczcie eucharystycznej i czerpać ze źródła chrystusowej miłości i pokoju. Modląc się przed słynącym cudami wizerunkiem Czarnej Madonny, każdy z nas mógł podziękować Maryi za otrzymane łaski, wsparcie w trudnych chwilach, a także zawierzyć osobiste intencje i prośby. Po Mszy świętej mieliśmy jeszcze możliwość odbycia osobistej drogi krzyżowej, oddania się indywidualnej modlitwie oraz podziwiania zespołu klasztornego ojców paulinów.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy Żarki i znajdujące się tam Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin. Kult Matki Bożej Leśniowskiej związany jest ściśle z kultem Matki Bożej Jasnogórskiej. Według tradycji zarówno cudowny obraz Czarnej Madonny, jak i drewniana figurka Matki Bożej Leśniowskiej w roku 1382 były przewożone z Rusi przez księcia śląskiego Władysława Opolczyka. Legenda głosi, że gdy utrudzony podróżą władca zatrzymał się wraz ze swym orszakiem na ziemi leśniowskiej, ze smutkiem odkrył, iż okolica cierpi z powodu suszy i braku wody. Książę oddał się pokornej i żarliwej modlitwie i oto nagle wytrysnęło obfite źródło dające początek istniejącemu do dziś potokowi Leśniówka. Książę Władysław pojechał dalej, ale w dowód wdzięczności pozostawił przy źródle wyciosaną z drewna kapliczkę, a w niej najcenniejszy dar, figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Liczne łaski i cuda, których doświadczali wierni czciciele Bożej Rodzicielki sprawiły, iż niewielka 70 cm figurka umieszczona została w specjalnie dlań wybudowanym kościele. Obecnie stróżami i duszpasterzami Sanktuarium są ojcowie Zakonu Paulinów. Pod okiem Leśniowskiej Patronki Rodzin wzrastają także w powołaniu bracia, którzy rozpoczęli nowicjat i rozeznają swoją życiową drogę.

Czas wspólnego pielgrzymowania był dla nas wszystkich owocny i pokrzepiający. Podróż upłynęła pod znakiem różańca i śpiewu, uśmiechu i dobrego słowa oraz samych pozytywnych wrażeń. Dziękujemy Księdzu Proboszczowi za zorganizowanie wyjazdu i budowanie naszej parafialnej wspólnoty. Wyrazy wdzięczności kierujemy jednak przede wszystkim do Maryi — za jej obecność w naszym życiu, za towarzyszenie zarówno w momentach szczęścia i pomyślności, jak i w czasie trosk i niepowodzeń, za nieustanne skuteczne chronienie nas płaszczem matczynej opieki.

Elżbieta Ptak