Szlakiem Puławiaków

W sobotę 12 lutego 2022 roku nasi harcerze z 28 DH „Zawisza Czarny” w ramach zbiórki uczcili poległych w Bitwie pod Słupczą powstańców styczniowych.

Zbiórkę rozpoczęliśmy w Dwikozach, a następnie przeszliśmy do Słupczy do symbolicznego miejsca, gdzie 159 lat temu miała rozgrywać się bitwa. Po zapaleniu znicza i odmówienia krótkiej modlitwy powędrowaliśmy szlakiem puławiaków do Gór Wysokich, gdzie zatrzymaliśmy się na cmentarzu parafialnym przy mogile powstańców styczniowych. Tam również zapaliliśmy znicz i po modlitwie wróciliśmy pod harcówkę. Rajd był okazją do przybliżenia młodym historii naszej Ojczyzny.

Bitwa pod Słupczą – potyczka powstania styczniowego rozegrana 8 lutego 1863 roku w okolicach Słupczy i zakończona zwycięstwem sił rosyjskich. Mogiła powstańców poległych podczas bitwy w Słupczy. Partia powstańcza dowodzona przez Leona Frankowskiego i Antoniego Zdanowicza z Kurowa udała się do Sandomierza, skąd szybko wycofała się goniona przez rosyjskie wojsko. Pod Słupczą doszło do bitwy, podczas której dwie kompanie piechoty i pół sotni kozaków rozbiły siły polskie. Raniony został Leon Frankowski. Następnie w Dwikozach Rosjanie rozbili straż tylną powstańców, a reszta oddziału wycofała się ponownie do Sandomierza. Powstańcy zabarykadowali się w Bramie Opatowskiej, gdzie również zostali pokonani. Kościelne metryki mówią o 28 powstańcach poległych pod Słupczą i 38 poległych pod Dwikozami. Rosyjski historyk Berg straty powstańców oceniał na około 100 zabitych. Polegli powstańcy zostali pochowani w Słupczy i w Górach Wysokich. Ukrywający się w Sandomierzu Leon Frankowski został ujęty przez Rosjan i skazany na śmierć przez powieszenie.